• Lindsey, EDRD

Snack Time

Updated: Aug 29, 2019

If we're at home having a relatively lazy afternoon, like we did yesterday, we like to make one of our favorite snacks. Would you believe that this snack costs 11 cents per serving? And is super low calorie? And is a whole grain and great source of fiber??

One of my lowest cost-per-use purchases ever is my air popper (got it at Kohl's like 15 years ago for $15).

 A serving- 5 cups popped- is roughly 100 calories. We'll add 1 tablespoon melted butter and a pinch of salt, then split that. You end up with a pretty good bowlful with still only 150 calories. Perfect, easy, and healthy.

 
Sign up today to stay up-to-date with new recipes and videos.

© 2019 Brinkleyweb.com

  • The Everyday Dietitian
  • Grey Instagram Icon
  • The Everyday Dietitian

Pursuing health, wellness and a good life.

  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Facebook Icon